Popularizační přednášky

           Jako každý rok, i letos v rámci Týdne vědy a techniky (11.-17.listopadu) nabízíme níže uvedené přednášky. Jsou určeny studentům středních škol převážně Českých Budějovic a okolí - přednášející vždy přijede přímo do vaší školy. Po domluvě s přednášejícím lze i jinde v rámci jihočeského kraje nebo v termínech mimo  Týden vědy a techniky. V případě zájmu o přednášku kontaktujte příslušného přednášejícího nebo pište na lenz@umbr.cas.cz.  ​

 

Genové manipulace – hrozba nebo naděje? 

přednášející: Mgr. Ondřej Lenz, Ph.D. (lenz@umbr.cas.cz)

Geneticky modifikované organizmy (GMO) – už toto spojení v některých vyvolává záchvěvy hrůzy. Rostlina nebo živočich, který nese kousek dědičné informace z úplně jiného druhu. Něco, co by údajně “přirozeně” nikdy nemohlo vzniknout a je přírodě cizí. Jenže příroda si z lidských strachů nic nedělá a klidně si sama vyrábí geneticky modifikované organizmy jako na běžícím pásu. Bližší pohled totiž odhalí takovéto přírodní “úpravy” v řadě organizmů – některé z takto “upravených” potravin jíme, a geny z nepříbuzných druhů obsahuje dokonce i dědičná informace samotného člověka. Jak je to tedy s těmi GMO, co všechno je přírodě “cizí”, a jaké jsou současné možnosti genového inženýrství? Přednáška možná z trochu netradičního úhlu se bude snažit ukázat, že nic není tak černobílé, jak by se na první pohled mohlo zdát. 

 

 

Proč (ne)jsou rostliny zelené aneb interakce světla s hmotou

přednášející: RNDr. Milan Durchan, CSc. (durchan@umbr.cas.cz)

První piko-nano-mikro-mili-sekundy po dopadu světla na list - jak “světložravky” zpracují energii fotonu? Co když je světla moc nebo málo? Co když není voda? C3, C4 a CAM rostliny. Přednáška bude mít 3 části: první by měla být srozumitelná i těm, co na gymnáziu z biologie (chemie, fyziky, matematiky) propadají - propadli, druhá jen těm, kteří se o fotosyntézu zajímají a baví je. Ve třetí, jak ukáže diskuse, nemá jasno ani sám přednášející. Na základě minimálních znalostí fyziky (optiky), (bio)chemie, molekulární genetiky, biologie (fyziologie rostlin) bude fotosyntéza představena jako moderní vědní obor, na pomezí mnoha vědních disciplín, kde je stále ještě co objevovat.

 

 

Malí ale šikovní, aneb rostliny trochu jinak
přednášející: Mgr. Ondřej Lenz, Ph.D. (lenz@umbr.cas.cz)

Věděli jste, že krása některých pestrobarevných květů tulipánů je způsobena viry? Že stejné mikroskopické patogeny mohou vytvořit také vysoce ceněná okrasná panašování či žíhání listů? Že přitažlivý vzhled “vánoční hvězdě” (Poinsettia) dodává infekce malou bakterií? Pokud ne a chtěli byste se dozvědět více, tato přednáška vám ukáže rostliny trochu z jiné perspektivy: představí vám je jako příbytek mikroskopických "parazitů", kteří nemusí vždy způsobovat pouze “nemoc”. Ukáže, že některé vlastnosti rostlin zajímavé pro člověka nejsou vlastně vůbec dílem rostlin samotných.

 

 

K čemu je dobrá fyzika? Aneb jak propadnout fyzice a ne z fyziky
přednášející: RNDr. Milan Durchan, CSc. (durchan@umbr.cas.cz)

Proč v době, kdy je mladý novinář schopen v palcovém titulku „vyrobit“ hned několik hrubých chyb, se mám učit na „gymplu“ naprosto nezáživný předmět, jako je třeba fyzika? Proč se vždy lidi v biologii učili raději o zvířátkách a kytky jsou opomíjeny? Co je (funkční) gramotnost, resp. (technická) gramotnost v širším slova smyslu? Společně se zamyslíme nad tím, koho v dnešní době považujeme za „hlupáka“, nevzdělance a zda naše tolerance k iracionalismu dnes již nepřesáhla rozumnou míru...

 

 

Kde se tady vzaly? Aneb: O evoluci virů
přednášející: Mgr. Ondřej Lenz, Ph.D. (lenz@umbr.cas.cz)

Viry jsou částečky stojící na prahu života – většinou jen balíčky několika nejnutnějších genů. Své viry mají živočichové, rostliny, řasy, houby i bakterie. Některé viry dokonce využívají ke svému rozmnožování jiný virus. Jejich genetická informace může být uložena nejrůznějšími způsoby, stejně tak proměnlivý je jejich životní styl a to, jak viry vypadají pod mikroskopem. Kde se vzala tato obrovská rozmanitost a odkud vlastně viry pocházejí? Jsou potomky pradávného tušeného RNA-světa, či dokonce přímými předky dnešních organizmů? Nebo jsou jen výsledkem nepovedených evolučních experimentů? Jaký je vůbec jejich vztah k životu na Zemi?

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Ústav molekulární biologie rostlin
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice

NAJÍT PRACOVNÍKA