Hmyz je největší skupinou bezobratlých, kteří působí jako přenašeči (tzv. vektory) rostlinných virů. Kromě hmyzu jsou také běžnými vektory rostlinných virů roztoči a háďátka. Pokračování článku o virech maliníků z dubnového čísla časopisu Agromanuál.
Certifikovaná metodika: Real-time PCR detekce virů Rubus yellow net virus (RYNV), raspberry rubodvirus 1 (RaRV1) a raspberry enamovirus 1 (RaEV1) v rostlinném materiálu [PDF-soubor].
Rod Rubus (čeleď Rosaceae) zahrnuje ostružiník (Rubus fruticosus L.), maliník (Rubus idaeus L.) a jejich hybridy. Podle databáze FAOSTAT se celosvětová produkce malin zvyšuje od roku 2015 a průměrná celosvětová produkce za pět let (2016–2020) byla odhadnuta na 846 515 t. Maliny se mohou konzumovat čerstvé nebo zpracované do různých produktů (šťávy, džemy, zmrzliny, čaje apod.). Růst poptávky lze ale spoň částečně přičíst mnoha výživovým látkám obsaženým v těchto plodech, jako jsou esenciální minerály a vitamíny. Navíc maliny vykazují vysokou hladinu antioxidantů, což potenciálně přináší řadu zdravotních výhod. Článek v dubnovém čísle časopisu Agromanuál.
O výzkumu a šlechtění nových odrůd, množení sadby i různých systémech pěstování malin a ostružin, jejich sklizni, zpracování i marktingu ve Washingtonu a Oregonu přibližuje prof. Josef Špak v časopise Ovocnářství.
Text našich norských kolegů z výzkumného ústavu NIBIO pojednává o vývoji a vylepšení metod pro detekci virů maliníků (pouze anglická verze)
Jiunn Luh Tan, doktorand Entomologického ústavu BC AV ČR, získal prestižní ocenění za nejlepší ústní prezentaci na 8. zasedání pracovní skupiny IOBC-WPRS "Integrated Control of Plant-Feeding Mites", které se konalo v srbském Bělehradě ve dnech 4. až 7. září 2023. Tan získal ocenění za svou přednášku s názvem "Eriophyid Mites, Spider Mites, and Predatory Mites on Red Raspberry in South-Eastern...
Říjnový díl pořadu "Život je věda" zavítal opět na Ústav molekulární rostlin - nahlédnout pod pokličku zdejšího výzkumu. A to konkrétně za viry jahod i malin, molekulární signalizací rostlin a nakonec i podívat se, jak se u nás pracuje zahraničním vědcům.
Výzkumníci z České republiky a Norska hledají v rámci společného projektu nejen nové viry jahodníků a maliníků, ale mapují také výskyt těch stávajících, zjišťují jejich přenašeče a vyvíjejí metody, kterými by bylo možné získat a uchovávat zdravou, bezvirózní sadbu pro další generace. Své české spolupracovníky navštívili v těchto dnech jejich norští kolegové, aby spolu vzájemně rozebrali nejen...
Mohou rostlinné viry napadnout člověka? Používají rostlinolékaři antivirotika? Jak funguje proti virům kryonůž? O virech nejen na jahodnících a malinících, si s Evou Kadlčákovou v Českobudějovickém rozhlasu povídali Jana Fránová a Ondřej Lenz z Biologického centra AV ČR.
Jaké viry jahodám a malinám škodí? Jakým způsobem je před nimi chránit, vypěstovat a uchovávat zdravou sadbu? To jsou jedny ze základních otázek, jejichž zodpovězení si dali za cíl vědci a pěstitelé z České republiky a Norska. Výsledky tříletého mezinárodního projektu, který koordinují virologové z Biologického centra Akademie věd ČR, by měly nejen přispět k rozšíření vědeckého poznání, ale...